Risinamas problemas puzle

Pieteikt vizīti

Fobijas

Fobijas jeb baiļu izraisītus specifiskus traucējumus novēro, kad trauksmi ierosina konkrētas vai galvenokārt skaidri noteiktas situācijas, kas vienlaicīgi nav bīstamas. Parasti no šīm situācijām cenšas izvairīties vai arī pārdzīvo ar bailēm. Bažas var koncentrēties uz atsevišķām fiziskām sajūtām kā sirdsklauves, tuvojošos ģīboņa sajūtu un sekojoši – bailēm nomirt, zaudēt kontroli pār sevi vai sajukt prātā. Iedomāšanās vien par nonākšanu attiecīgajā situācijā var aktivizēt bailes un šos iepriekš aprakstītos traucējumus.

Biežāk konstatētās ir agorafobija, ko raksturo bailes atstāt māju, bailes no drūzmas, bailes braukt vilcienos, autobusos, lidmašīnās, sociālās fobijas, kuru gadījumā ir bailes no svešu cilvēku pētoša skatiena, bailes no augstuma, bailes no kādiem konkrētiem dzīvniekiem, bailes no lidošanas, bailes no slēgtām telpām, bailes redzēt asinis un citas. Ir novērotas ļoti daudzas fobijas uz visdažādākām situācijām.

Bieži vien vienlaikus ar fobijām konstatē depresijas un uzmācības simptomus vai/un zemu pašnovērtējumu, bailes no kritikas, fiziskas izpausmes kā sirdsklauves, vispārēja vājuma sajūtu, nosarkšanu, roku trīci, šķebināšanu u.c.

Simptomi var pastiprināties un izraisīt paniku.